colorDCD

Дислексија представља поремећај језичких способности који у Србији по статикичким проценама погађа чак око 95.000 деце. Овај поремећај има изражен утицај на способност читања код деце и одраслих, што може имати негативне ефекте на школске, емотивне и друштвене аспекте живота. Како се дислексија може манифестовати на различите начине, индивидуалан приступ омогућава најбоље резултате. Промена начина на који се текст приказује је један од приступа који може у великој мери да ублажи потешкоће са читањем код дислексије.
У оквиру colorDCD пројекта се развија прилагодљив алат за помоћ деци са дислексијом коришћењем дигиталних обојених фолија и праћења покрета очију. colorDCD се ослања на стручност експерата за дислексију, инжењера и психолога како би обезбедио да се развој софтверског алата сагледа из свих потребних углова. Предложени систем има за циљ да обезбеди објективну и квантитативну процену потешкоћа током читања на основу података о праћењу очију, са циљем аутоматизације персонализоване помоћи при читању. У оквиру пројекта ће бити спроведена експериментална снимања покрета очију током читања текстова са различитим обојеним фолијама. На основу спроведених снимања и повратних информација, биће развијен систем са различитим обојеним фолијама и мерама за праћење покрета очију које ће служити као аутоматизована процена читања.
Пројекат се финансира у оквиру програма Доказ концепта Фонда за науку Републике Србије, #14948, подржаног од стране SAIGE пројекта Светске банке.

04/11/2024