Prince Friso Engineer Award

Холандски Краљевски институт за инжењере (The Royal Institute of Engineers) сваке године додељује награду Prince Friso Engineer Award за најбоље инжењере који се истичу по експертизи, иновативности, друштвеном утицају и предузетништву.

Ове године ову престижну награду освојила је наша колегиница др Маја Рудинац. Награду је добила захваљући свом преданом раду у области роботике. Маја је заједно са својим тимом дизајнирала и развила Lea (Lean Empowering Assistant)  – робота у виду ходалице. Систем је намењен старијим особама или пацијентима са поремећајима моторике, као што је Паркинсонова болест. Робот користи сензоре и камере да стабилише и олакша ход, прикупља податке и избегава препреке. Lea може омогућити њеним корисницима да поврате своју слободу и независност кретања.

Честитамо Маји на овом признању и желимо њој и њеном тиму пуно среће у даљем раду.