Prince Friso Engineer Award

Holandski Kraljevski institut za inženjere (The Royal Institute of Engineers) svake godine dodeljuje nagradu Prince Friso Engineer Award za najbolje inženjere koji se ističu po ekspertizi, inovativnosti, društvenom uticaju i preduzetništvu.

Ove godine ovu prestižnu nagradu osvojila je naša koleginica dr Maja Rudinac. Nagradu je dobila zahvaljući svom predanom radu u oblasti robotike. Maja je zajedno sa svojim timom dizajnirala i razvila Lea (Lean Empowering Assistant) – robota u vidu hodalice. Sistem je namenjen starijim osobama ili pacijentima sa poremećajima motorike, kao što je Parkinsonova bolest. Robot koristi senzore i kamere da stabiliše i olakša hod, prikuplja podatke i izbegava prepreke. Lea može omogućiti njenim korisnicima da povrate svoju slobodu i nezavisnost kretanja.

Čestitamo Maji na ovom priznanju i želimo njoj i njenom timu puno sreće u daljem radu.